nauka gry na pianinie - SmileFlow WrocławZawsze chciałeś grać na instrumencie, ale nigdy nie mogłeś się zdecydować, który wybrać? Pianino i skrzypce to dwa dosyć popularne instrumenty do nauki gry, wybierane przez początkujących muzyków. Jednak tutaj pojawia się kolejne pytanie – który z nich jest odpowiedni dla mnie i na którym z nich łatwiej nauczyć się grać?

Pianino należy do instrumentów strunowych. Dźwięk wydobywany jest przez uderzenie młoteczka w strunę. Wyróżniamy jego dwa rodzaje – tradycyjne i elektroniczne. Pierwszy z nich jest idealny dla osoby, która w przyszłości chce grać muzykę klasyczną i ważne jest dla niej brzmienie.

Pianino elektroniczne oprócz brzmienia klasycznego ma w zanadrzu inne dźwięki dobrej jakości. Jest o wiele mniejsze od pianina tradycyjnego i można do niego podłączyć słuchawki. Spora część osób decydujących się na lekcje gry na pianinie zaczyna właśnie od pianina elektronicznego.

Tak czy owak, nauka gry na pianinie powinna się zacząć od nauki nut. Powinnyśmy ćwiczyć naprzemiennie lewą i prawą ręką. Kiedy poczujemy się już pewnie możemy połączyć obie ręce. Starajmy się nie patrzeć na klawiaturę, niech ręce przyzwyczają się do siebie. Wybierając gdzie zapisać się na lekcje gry na pianinie patrzmy głównie pod kątem nauczyciela, nie stawiajmy ceny na pierwszym miejscu. Oceniając Wrocław warto zdecydować się na lekcje gry na pianinie proponowane przez SmileFlow – http://wroclaw.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/ – gdzie nauka gry na pianinie odbywa się z wykwalifikowanymi i doświadczonymi pedagogami instrumentalnymi.

Przechodząc do drugiego instrumentu, jakim są skrzypce, to trzeba zaznaczyć, że jest to muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Wyglądają delikatnie, jednak ich ton jest niesamowity. Wielkość instrumentu musi być dopasowana do grającego. Skrzypek podpiera instrument na lewym ramieniu i przytrzymuje je brodą. Szyjkę chwyta w lewą rękę, a palcami naciska odpowiednie struny. W prawej ręce trzyma natomiast smyczek, który opiera na strunie i przesuwa w miejscu między podstawkiem a gryfem. Taka gra nosi nazwę arco. Można również szarpać struny palcami – ten sposób to pizzicato.

Występuje jeszcze wiele rodzajów gry smyczkiem – legato, détaché, portato, podrzucane, podbijane oraz odbijane. Prócz samych skrzypiec i smyczka potrzebne są poduszka (mocowana u dołu skrzypiec), kalafonia (do smarowania włosia smyczka), kamerton (do nastrojenia instrumentu).