Żyjemy bez wątpienia w świecie cyfryzowanym. Formy spędzania wolnego czasu znane kilkanaście lat temu, dziś posiadają swój internetowy odpowiednik. Tego typu przesunięcie ma miejsce zwłaszcza w przypadku rozrywki. Na miejsce gier planszowych, pojawiły się gry strategiczne. Miejsca spędzania wolnego czasu również zmieniły swoje położenie. Sprzed domowego podwórka młodzież przeniosła się przed ekrany monitorów.

Stąd, tak wielką popularnością cieszą się gry internetowe. W przeciwieństwie to tzn. single player’ów, czyli rozgrywek jednoosobowych, gry online dają możliwość interakcji z realnym użytkownikiem. Znajomości zawarte w tego typu grach, często potrafią przerodzić się w przyjaźnie, a nawet i związki. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się zjawisko zawierania znajomości w sieci, która to następnie przenoszona jest na grunt rzeczywisty.

Gry online posiadają również swoje wady. Rozpoczynając rozgrywkę internetową, należy liczyć się z kosztami. Stwierdzenie „płatne gry” – można rozumieć dwojako. Z jednej strony, opłaty mogą przejawiać się w postaci comiesięcznego abonamentu. Ma to miejsce w przypadku gier pay-to-play.

Druga forma płatności, realizuje się w postaci systemu pay-to-win. Ten model, występuje najczęściej w przypadku, kiedy preferujemy nie płatne gry. System P2W daje graczom płacącym za dodatkowe przedmioty, oraz funkcje przewagę nad graczami nie inwestujących pieniędzy w tego typu rozrywkę. Warto wspomnieć, iż system P2W obejmuje również gry internetowe, które nie wymagają opłat za rozgrywkę (free-to-play).

Inną formą płatnych gier, w Polsce zakazanych, są pokerroomy – więcej o nich na http://pl.pokerbreak.net/pokerroomy/, gdzie odbywają się turnieje pokerowe online rozgrywane przez graczy ze wszystkich zakątków świata. Gra w nich odbywa się po dokonaniu wpłaty w określonej wysokości zależącej od wielkości turnieju czy potencjalnych nagród za zwycięstwo.