vacuum-24229_960_720Współczesne budownictwo opiera się przede wszystkim na zasadzie by ułatwić mieszkańcom życie i sprawić by jak najwięcej obowiązków było wykonywanych szybciej i łatwiej. Dlatego też powstają inteligentne domy, które mają za zadanie wyręczyć lub wspomóc domowników w obowiązkach, których oni do końca nie lubią. Udogodnieniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie jest na przykład odkurzacz centralny (Poznań Variovac). To rozwiązanie planowane już na etapie projektowania domu. Architekt na podstawie ułożenia pomieszczeń ustala przebieg odkurzania centralnego. Co to właściwie jest?

Jest to system rur wbudowanych w ściany budynku. Każda z rur posiada wylot w pomieszczeniu. Do takiego otworu można włożyć wąż od odkurzacza i za pomocą włącznika włączyć zasysanie powietrza. Podczas odkurzania powietrze będzie zasysać wszelkie nieczystości do głównego zbiornika, który znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym lub w piwnicy – w zależności czy budynek ją posiada, czy nie.

Odkurzacz centralny to bardzo dogodne i wygodne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu. Sprawia, że odkurzanie staje się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Rozwiązanie eliminuje konieczność dźwigania wielkiego odkurzacza i wnoszenie go do każdego pokoju. Odkurzacz centralny jest też o wiele bardziej dyskretny, cechuje go bardzo cicha praca. Wszelkie nieczystości gromadzone są w jednym dużym zbiorniku, który wystarczy opróżnić raz na kilka miesięcy.

Opisywane rozwiązanie już od wielu lat z powodzeniem stosowane było w Stanach Zjednoczonych. Zyskuje na popularności również w Polsce i jest wdrażane do coraz większej ilości domostw. Rodziny, które miały już okazję korzystać z odkurzania centralnego przyznają, że nie wyobrażają sobie już życia z normalnym sprzętem do czyszczenia podłóg. To świetny wynalazek i doskonałe rozwiązanie dla każdego domu.