Współczesne osiedla mieszkaniowe znacznie różnią się od blokowisk sprzed kilkunastu lat. Przede wszystkim są mniejsze, budynki są niższe, powszechne są natomiast piękne, intensywne kolory. Nowoczesne bloki przypominają domki z klocków, uroku zaś dodają im czerwone, fantazyjne dachy oraz efektowne balkony i tarasy. O niezwykłym klimacie nowych osiedli decydują jednak nie tylko same budynki mieszkalne. Nie bez znaczenia jest też ich otoczenie. Tu akurat również wiele się zmieniło. Zamiast parkingów pojawia się coraz więcej zieleni. Kiedy mieszkańcy mogą parkować samochody na parkingach podziemnych, deweloper może wolne miejsce zagospodarować.
Najczęściej decyduje się na stworzenie placu zabaw lub powstaje osiedlowy park, w którym można odpocząć po ciężkim dniu. To osiedlowe otoczenie również ma być maksymalnie przyjazne. Place zabaw są kolorowe, wzdłuż alejek pojawiają się modne ławki ogrodowe, czasami spotkać się można nawet ze stylizowanymi altankami, sporo też inwestuje się też w efektowne oświetlenie. Sporą rolę w kształtowaniu osiedlowego otoczenia odgrywa również brukarstwo Kraków. Deweloperzy zatrudniają zazwyczaj profesjonalnych brukarzy. Ci zaś mają zająć się stworzeniem osiedlowych chodników i alejek.
Kostka brukowa Kraków spełnia się w tej roli idealnie, tym bardziej że dostępna jest ostatnio w różnych kolorach i rozmiarach. Nic zatem dziwnego, że typowe dla starych osiedli szare chodniki, na nowych osiedlach zastąpiły efektowna kostka brukowa Kraków i tworzone z niej mozaiki. Wreszcie na osiedlu nie może zabraknąć też zieleni. Zazwyczaj składają się na nią wysokie drzewa, ale również gęste żywopłoty. Często można spotkać się też z fantazyjnie ułożonymi kompozycjami z kwiatów. Wiosną i latem osiedle staje się więc dzięki nim jeszcze bardziej kolorowe niż zazwyczaj.