Decyzja Unii Europejskiej o ograniczeniu dostępności tradycyjnych żarówek wolframowych niejako wymusiła poszukiwanie alternatywnego ich rodzaju. Lukę na rynku próbowano wypełnić świetlówkami energooszczędnymi. Jednak kilka powodów zdecydowało, że jest to alternatywa daleka od idealnej. Były to przede wszystkim: koszt produkcji i cena zakupu, szkodliwość dla środowiska oraz nienaturalna barwa światła.
Najnowszym rozwiązaniem, które ma szansę z powodzeniem spełnić potrzebowania klientów jest oświetlenie typu LED. Ma ono wiele zalet, które sprawiają, że staje się coraz popularniejsze. Przede wszystkim oświetlenie LED ma barwę światła zbliżoną do naturalnej. To czyni je bardziej naturalnym i komfortowym dla człowieka.
Kolejną zaletą diod LED jest niewielki pobór energii elektrycznej, który jest znacznie niższy od żarówek tradycyjnych, a nawet świetlówek.
Niewielkie rozmiary diod LED sprawiają, że oświetlenie oparte na tej technice może mieć zarówno niewielkie rozmiary, jak i rozmaite kształty. W rezultacie klient ma do wyboru między innymi tekie jego typy jak: panel LED czy listwa LED. Dowolność aranżacji sprawia, że punkty świetlne można wkomponować w dowolną powierzchnie i uczynić je mało odróżniającym się od otoczenia. Wpływa to pozytywnie na wygląd oświetlanych pomieszczeń.
Rozwiązania oparte na technice LED są niezwykle uniwersalne i można je stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i użytkowych. Systematycznie spadające ceny czynią tę technikę oświetlenia coraz bardziej przystępną dla klientów.