licówki

Coraz większą uwagę zwracamy na wygląd naszych zębów w uśmiechu. Otoczeni mnóstwem reklam past do zębów, szczoteczek elektrycznych i sonicznych, irygatorów pragniemy aby nasze zęby wyglądały równie pięknie jak w obrazkach z telewizji i internetu. Niestety aby uzyskać oczekiwany efekt bardzo często konieczna jest zmiana kształtu zębów.

Właśnie dlatego licówki porcelanowe odniosły tak wielki sukces wśród pacjentów oraz ich lekarzy. Jest to stosunkowo szybka możliwość korekty wszelkich niedoskonałości związanych z wymiarami, kształtem, przebarwieniami i hipoplazją.  Ogólnie rzecz biorąc można porównać licówkę do cieniutkiego płatka z porcelany, który następnie jest mocowany na powierzchnię zęba za pomocą estetycznego cementu adhezyjnego. Dzięki temu można zamaskować wszelkie niedoskonałości, pokryć mnogie wypełnienia na powierzchni licowej zęba (bo jak wiadomo trudno dobrać idealnie do zęba odcień materiału kompozytowego), a także istnieje możliwość estetycznego wydłużenia lub poszerzenia korony (w tym przypadku można posiłkować się miernikiem z idealnymi proporcjami koron według Chu). Stomatologia estetyczna zrewolucjonizowała sposób uzyskania pięknego uśmiechu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy problem da się „przykryć” tego typu uzupełnieniem, i czasami konieczne jest inne leczenie. Zęby wymagające leczenia ortodontycznego (nachylenia, przechylenia, rotacje) wymagają wcześniejszej konsultacji ze specjalistami zarówno z dziedziny ortodoncji, jak i protetyki stomatologicznej.