Aktywność fizyczna to właściwie najlepszy sposób na to, żeby poprawić własną formę oraz przy okazji pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Wybór dyscyplin sportowych zaś jest tak duży, że z powodzeniem można wybrać sport idealny na każdą porę roku. Jazdę na rowerze najlepiej jest zostawić na wiosnę i lato. Zimą można oddawać się sportom zimowym, natomiast przez cały rok można biegać, wystarczy tylko zaopatrzyć się w strój odpowiedni na każdą pogodę. Sport faktycznie może działać bardzo pozytywnie. Osoby aktywne czują się pełne energii, patrzą na życie optymistycznie, a przede wszystkim mają mocny organizm odporny na wszelkie przeziębienia. Jednak uprawianie różnych sportów może mieć również negatywny wpływ na zdrowie.
Intensywne treningi, źle dobrane buty, trenowanie bez rozgrzewki to częste błędy popełniane przez amatorów, chociaż również i zawodowym sportowcom zdarza się czasami przetrenowanie. Pierwszym symptomem przemęczenie organizmu są najczęściej bolące stawy. Szczególnie biegacze oraz narciarze mogą skarżyć się na bolące kolana. Nie należy tego lekceważyć, tylko od razu zgłosić się do lekarza. Ulgę obolałym stawom przynoszą najczęściej tabletki na stawy. Suplementy można dostać dziś w każdej aptece. Jednak same tabletki na stawy nie rozwiążą jeszcze problemu. Warto się zastanowić, w jaki sposób odciążyć bolące stawy.
Dobrym pomysłem będzie skrócenie treningów oraz wydłużenie czasu na rozgrzewkę. Jeśli jest taka możliwość, warto zastanowić się nad zmianą dyscypliny sportu. Na bolące kolana i ogólnie bolące stawy dobry wpływ może mieć pływanie i ćwiczenia na basenie. Popularny obecnie aqua aerobic również sprzyja utracie wagi, ale w o wiele mniejszym stopniu obciąża stawy. Dobre efekty może przynieść również zapisanie się na zajęcia z jogi lub popularny ostatnio stretching.