tynki cementowo-wapienne KrakówDoświadczenie specjaliści z branży budowlanej wiedza jak ważne jest fachowe dobranie odpowiednich materiałów budowlanych. Na etapie wykończenia pomieszczeń należy podjąć decyzję co do metody tynkowania. Wybór na ogół sprowadza się do decyzji czy wybrać tynki cementowo-wapienne, czy tynki gipsowe.
Obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Zarówno tynki cementowo-wapienne jak i tynki gipsowe mają także swoje wady i zalety.
Podstawowa różnica sprowadza się do rodzaju materiału użytego do produkcji danego rodzaju tynku. W przypadku tynków gipsowych będzie to rzecz jasna gips. Tynki cementowo-wapienne z kolei opierają się na mieszance cementu i wapna.
Tynki gipsowe są popularnym wyborem wśród mniej doświadczonych budowlańców. Wynika to z tego, że ich przygotowywanie jest nieco łatwiejsze niż w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Mają także taką zaletę, że schną zdecydowanie szybciej co umożliwia szybsze rozpoczęcie dalszych robót budowlanych. Taki rodzaj tynku występuje na rynku w formie gotowych mieszanek. Tynki gipsowe można kłaść zarówno ręcznie jak i za pomocą maszyny.
Zaletą jaką posiadają natomiast tynki cementowo-wapienne jest z kolei ich trwałość oraz fakt, że można w nich umieszczać elementy metalowe bez obawy korozji, co z kolei jest wadą tynków gipsowych.
Wybór odpowiedniej metody tynkowania zależy także często od indywidualnych preferencji kładącego oraz od jego doświadczenia oraz efektu jaki chce finalnie osiągnąć. Podobnie jak w przypadku tynków gipsowych tynki cementowo-wapienne występują na rynku w postaci gotowych mieszanek. W przeszłości z kolei wyrabiania takiego rodzaju tynku było nieco bardziej problematyczne z uwagi na konieczność użycia betoniarki.

 

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System