Estetyka i otaczanie się pięknymi przedmiotami przybiera różne formy. Gusta jednak są bardzo różne, dlatego kwestia estetyki jest tak niejednoznaczna a czasami dość sporna. Od wieków jednak człowiek otaczał się kilkoma rodzajami ozdób – ponadczasowych i uniwersalnych. Pierwszą z nich, najbardziej powszechną były kwiaty – wszelkie uroczystości musiały być uwieńczone naręczami tych pięknych roślin a  bukiety okolicznościowe Kraków swoją popularność zachowały do dziś. Innym rodzajem ozdób były oczywiście klejnoty i materiały szlachetne. Jednak wyłącznie nieliczni mogli pozwolić sobie na takie ozdoby. Pierścienie, biżuteria oraz ubrania ozdabiane były kamieniami i złotymi nićmi – oczywiście oznaczały przynależność do rodu królewskiego.

Bardziej uniwersalne i wykorzystywane przez wszystkie warstwy społeczeństwa były wspomniane już kwiaty. Oczywiście nie chodzi o kwiaty doniczkowe Kraków lecz o bardziej wyrafinowane  kompozycje kwiatowe Kraków, które dzięki swojej ulotności i delikatności stanowiły najpiękniejszą ozdobę zarówno jako wianki, kosze z kwiatami Kraków stawiane w salonach po dzisiejsze  dekoracje samochodów Kraków. W naszej słowiańskiej tradycji (jak zresztą w kilku innych) bardzo głębokie znaczenie miały kwiaty polne. Wieńce z kwiatów posiadały często magiczną moc. Wykonane z ziół chroniły kobietę je noszącą od złych uroków i tym samym przynosiły szczęście.

Wieńce na głowie mogły jednak nosić wyłącznie panienki. Mężatka nie mogła włożyć na głowę wianka. Był bowiem symbolem czystości i młodości. Dziś powracamy na zasadzie odnawiania tradycji do plecenia wianków. Odradza się również tradycja związana z nocą świętego Jana i zwyczajem puszczania wianków na wodę. Dziś kwiaciarnie Kraków sprowadzają zarówno bardzo egzotyczne kwiaty – zarówno te cięte jak i doniczkowe. Jednak obok tych nietypowych kompozycji znajdują się właśnie bukiety bardzo tradycyjne, stworzone za słoneczników, maków i innych polnych kwiatów.

 

biżuteria Kraków