Niesienie pomocy ma w sobie coś szczególnego. Człowiek czuje się dzięki temu potrzebny i pomocny. Świadomość, że się komuś pomogło, sprawia, że czuje się też ważny i lepszy. W pomaganiu jest zatem coś uzależniającego i trudno nie lubić tego pozytywnego uczucia, które mu towarzyszy. Czy jednak pomaganie zawsze wymaga wysiłku? Okazuje się, że niekoniecznie, a w dodatku taka bezwysiłkowa pomoc może ratować czyjeś życie. Oddawanie krwi, narządów, szpiku kostnego to nierzadko jedyna szansa na przeżycie dla chorych osób.
Niestety jednak wciąż tej pomocy jest zdecydowanie za mało. W Polsce powoli zaczyna się to zmieniać, ale zainteresowanie niesieniem takiej pomocy jest cały czas znacznie mniejsze niż na Zachodzie. Specjaliści są zdania, że ludzie nie pomagają, ponieważ nie wiedzą jak mogą to zrobić lub nie mają zaufania do służby zdrowia. Tymczasem wystarczy oświadczenie, że zezwala się na wykorzystanie narządów w razie nagłego wypadku. Oddawanie krwi również nie jest szczególnie bolesne, a nawet twierdzi się, że ma korzystny wpływ na zdrowie samego dawcy. Chociaż każda kropla oddanej krwi ma ogromną wartość, to jednak o wiele cenniejsza jest krew pępowinowa. Zgromadzona jest ona w pępowinie i można ją pobrać jedynie podczas porodu.
O chęci oddania krwi wystarczy tylko poinformować bank krwi pępowinowej. Warto wiedzieć, że krew pępowinowa ma wyjątkową zdolność do regeneracji, a jej pobranie nie ma żadnego wpływu, a tym bardziej nie może zaszkodzić dziecku. W dodatku zabieg jest bezbolesny. Krew pępowinowa i wchodzące w jej skład komórki macierzyste sprawdź: http://www.bezcennydar.pl/o-komorkach/banki-krwi-pepowinowej są doceniane na Zachodzie, w Polsce jednak wciąż mało się o nich mówi. Informacji o zaletach poboru krwi można szukać głównie w sieci, warto się też zapytać o to ginekologa podczas rutynowej wizyty kontrolnej.