woreczki lawendowe

Lawenda jest rośliną o szerokim zastosowaniu i znanych od starożytności leczniczych właściwościach. Jednym z jej zastosowań jest wieszanie zapachowych torebek w szafach i innych miejscach, w których mogą występować mole. Jest to naturalny i bezpieczny sposób ich odstraszania, a ponadto, w przeciwieństwie do kiedyś stosowanej naftaliny – bardzo ładnie pachnie. Odstrasza też mole, wołki zbożowe i mszyce, a to wszystko dzięki zawartości linalolu, który jest składnikiem olejku eterycznego znajdującego się w lawendzie.

Bardzo popularną formą są woreczki lawendowe napełnione suszoną lawendą. Są one dostępne w sprzedaży, ale można je wykonać także samodzielnie. Woreczki na lawendę są wykonane najczęściej ręcznie z delikatnych, przewiewnych materiałów, takich jak len. Wkład można wymieniać,kiedy już straci swoje właściwości. Jest to doskonały sposób nie tylko na walkę ze szkodnikami, ale też naturalny sposób, aby nasze wnętrza i ubrania pięknie, świeżo pachniały. Estetycznie wykonane woreczki na lawendę są też doskonałą dekoracją domu. Można je zastosować także jako naturalny odświeżacz powietrza w samochodzie.

Lawenda ma wiele zastosowań, ma działanie uspokajające i wyciszające, Ponadto lawenda wykazuje właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, działa znieczulająco oraz antyreumatycznie. Pozwala cieszyć się spokojnym, nieprzerwanym snem, jeżeli doniczkę, lub suszone gałązki umieścimy w sypialni. Olejek eteryczny z lawendy jest bardzo wartościowy, może być podawany także doustnie i świetnie działa na układ pokarmowy. Warto, aby aromat lawendy zagościł w naszych domach.